Categories
Uncategorized

لاغری با زیره

لاغری با زیره چگونه است؟ اگر می خواهید که با لاغری با زیره آشنا شوید، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

زیره نوعی ادویه است که به عنوان یک راه طبیعی برای درمان برخی بیماری ها و مشکلات از جمله تسریع کاهش وزن شناخته شده است.

فواید استفاده از زیره

از جمله مشکلاتی که می توان برای بهبود آنها از زیره کمک گرفت، کاهش خطر سرطان، کاهش مشکلات قلبی عروقی، التهاب و دیابت نوع ۲ می باشند. همچنین می توان از بذر زیره برای از بین بردن رشد سلول های سرطانی و ممانعت از لخته شدن خون کمک گرفت. اما یکی از مهم‌ترین مواردی که برای بهبود فرایند درمان و تسریع روند می توان از زیر کمک گرفت، کاهش وزن می باشد.

آیا زیره باعث کاهش وزن می شود؟

لاغری با زیره
لاغری با زیره

البته از زیره نباید همچون سایر موارد کمک دهنده به فرایند لاغری، انتظار معجزه داشت؛ بلکه میتوان به عنوان کمک دهنده با اضافه کردن به برنامه غذایی، در کنار رعایت سایر عوامل از آن استفاده نمود.

این شناخت با انجام پژوهشی در سال ۲۰۱۴ بر روی تعدادی خانوم که دارای اضافه وزن بودند انجام شد. در واقع ۸۸ خانم به دو گروه مجزا تقسیم بندی شدند و توسط محققان تحت آزمایش قرار گرفتند.

به هر دو گروه برنامه غذایی یکسانی داده شد؛ با این تفاوت که به یکی از گروه ها در روز، دو وعده ماست به اضافه ۳ گرم زیره و گروه دیگر هم این میزان، اما فاقد زیره داده شد. پس از ۳ ماه با بررسی نتایج آزمایش انجام شده به این نکته پی بردند که، گروهی از افراد که در برنامه غذایی ارائه شده به آن ها، زیره مصرف کرده اند، نسبت به گروه دیگر کاهش وزن بیشتری را داشتند. زیره ادویه ای با کالری بسیارپایین است، به گونه ای که دوقاشق چای خوری زیره، تنها ۱۶ کالری دارد و این شگفت انگیز است.

میزان کم شدن وزن توسط رژیم غذایی همراه با زیره در افراد مختلف و گروه‌های سنی مختلف متفاوت است اما در آزمایش انجام شده به طور معمول این میزان را یک و نیم کیلو اعلام کرده اند.

زیره و چربی سوزی

لاغری با زیره
لاغری با زیره

همچنین از اثرات دیگری که زیره‌ اضافه شده به غذا روی افراد مصرف کننده آن داشته، می توان به افزایش چربی سوزی و کم کردن کلسترول خون این افراد اشاره نمود.

باتوجه به بررسی ها و پژوهش های متعدد، محققان به این نکته پی برند که، ترکیباتی در زیره وجود دارد که به آن ها نام فیتواسترول اختصاص یافته است. این ترکیبات منجربه کاهش کلسترول بدن کمک فراوانی می کنند.

همچنین از دلایل دیگر می توان به افزایش سوخت و ساز بدن، در نتیجه مصرف این ادویه اشاره نموند.

پس بدیهی است که چنین ماده ای با نحوه ی اثر گذاری شرح شده، به تسریع روند کاهش وزن کمک کند.

کشورهای مصرف کننده زیره

در دنیا از مناطقی که به طور عمده از ادویه زیره استفاده می کنند، می توان به خاورمیانه و هند اشاره نمود. همچنین به عنوان یکی از چاشنی های پرمصرف در انواع غذاهای آسیایی و مزیکی به عنوان طعم دهنده به انواع کباب و سیب زمینی مصرف می شود. اضافه کردن زیره به غذاها، علاوه بر آن که طعم خوبی به غذا می بخشد، دارای خواص فراوانی نیز می باشد.

موارد مصرف زیره

لاغری با زیره
لاغری با زیره

زیره را به طور عمده می توان مانند سایر ادویه ها در پخت و پز غذاها و یا به عنوان چاشنی مصرفی برروی انواع سبزیجات پخته، آجیل، تخم مرغ و… مصرف نمود.علاوه بر مصرف زیره به عنوان چاشنی و یا طعم دهنده و به طور کلی به همراه سایر خوراکی های دیگر، می توان آن را به صورت دم نوش میل نمود؛ به این صورت که دانه های کامل و خرد و آسیاب نشده زیره را با قرار دادن در آب جوش و تهیه ی دم نوش، خواص ویژه ی آن را دریافت نمود.

خواص زیره

لاغری با زیره
لاغری با زیره

همچنین زیره علاوه بر لاغری، می تواند خواص دیگری برای افراد به همره داشته باشد. اکنون به شرح مختصری از هرکدام‌ می پردازیم:

  • کمک به بهبود گوارش غذا

نتایج برخی پژوهش ها گواه بر این ادعاست؛ زیرا با فعال کردن آنزیم های گوارشی و افزایش ترشح بلغم از کبد، باعث افزایش سرعت گوارش مخصوصا چربی ها کمک می کند.

  • پیشگیری از مسدود شدن شریان ها

زیره حاوی ترکیبات گیاهی مختلفی می باشد که عملکردی مشابه آنتی اکسیدان دارند و از مسدود شدن شریان ها ممانعت به عمل می آورد.

  • کمک به بهبود دیابت

محصولات گلیسایسون را، که یکی از راه های آسیب دیدن توسط دیابت است، به کمک زیره می توان مهار کرد.

  • کمک به بهبود کلسترول خون

چراکه سبب کاهش چربی های مضر خون می شود.

مقالات مرتبط : رژیم لاغری آسان چگونه است ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *